Gå till innehåll

Tidtabell

Skolskjutsen sker med kollektivtrafiken och med kommunens "vanliga" skolbussar. Linjetrafikens tidtabell hittar du på Västtrafiks hemsida. Länk till annan webbplats.

Använd gärna appen Västtrafik To Go för att se vilken buss som gäller och tider.


Fötene- Södra Härene- Lindbladskolan

Morgontur

Mån-Fre

Mo Östergården

07.12

Mo höjden

X

Broholm

07.20

Ribbingsberg Hasselkroken

07.23

Södra Härene Lassagården

07.26

Fötene Östergården

(kör in på grusvägen mån, tis)

Södra Härene Lundskullen

X

Fötene Järska gården

X

Lund Nordgården

X

Lund Bultaslätten

X

Lindbladskolan

07.43

Fridhemskolan

07.45


Högstorp - Saxtorp - Lindbladskolan - Fridhemskolan

Morgontur

Mån-Fre

Högstorp Torrbacken

07.50

Tumberg Galsta

X

Saxtorp

07.55

Stockholmsvägen

08.10

Lindbladskolan

08.12

Fridhemskolan

08.15


Vårgårda - Högstorp - Fötene

Eftermiddagstur

Mån-Fre

Mån-Fre

Lindbladskolan

13.10

14.05

Vårgårda Station

X

X

Fridhemskolan

13.15

14.10

NY Bänatorp

X

-

NY Häggrunga

X

-

NY Landa

X

-

Högstorp Torrbacken

X

X

Galstad

X

X

Stockholmsvägen

X

X

Tumberg

X

X

Saxtorp

X

X

Fötene Järskagården

X

X

Södra Härene Lundskullen

X

X

Södra Härene Lassagården

X

X

Hasselkroken Ribbingsberg

X

X

Broholm

X

X

Kviden

X

X

Mo Höjden

X

X

Mo Östergården

X

X

Fötene Östergården

X

X

Lund Nordgården

X

X


Vårgårda - Högstorp - Fötene

Eftermiddagstur

Mån, Ons

Tis, Tor, Fre

Lindbladskolan

16.13

15.38

Vårgårda Station

16.15

15.40

Fridhemskolan

-

15.43

Högstorp Torrbacken

X

X

Galstad

X

X

Stockholmsvägen

X

X

Tumberg

X

X

Saxtorp

X

X

Fötene Järskagården

X

X

Södra Härene Lundskulle

X

X

Södra Härene Lassagården

X

X

Hasselkroken Ribbingsberg

X

X

Broholm

X

X

Kviden

X

X

Mo Höjden

X

X

Mo Östergården

X

X

Fötene Östergården

X

X

Lund Nordgården

X

X


Klåvnasten - Ulvestorp - Hoberg - Lindbladskolan - Fridhemskolan

Morgontur

Mån-Fre

Rensvist korsning

07.30

Rensvist, Svalebacken

X

Grankärr

X

Kullingsjö lantbruk

07.36

Ulvestorp

X

Myren

07.40

Tegelbruket

X

Vindkraftverket

X

Hoberg

X

Fogdegården

X

Hobergs gränd

07.45

Vårgårda station

X

Fridhemskolan

07.55

Lindbladskolan

08.02


Vårgårda - Hoberg - Ulvestorp - Klåvnasten

Eftermiddagstur

Mån-Fre

Mån-Fre

Fridhemskolan

13.10

14.00

Lindbladskolan

13.13

14.05

Vårgårda station

13.15

X

Hobergs gränd

X

X

Fogdegården

X

X

Hoberg

X

X

Vindkraftverket

X

X

Tegelbruket

X

X

Myren

X

X

Ulvestorp

X

X

Kullingsjö lantbruk

X

X

Rensvist Svalebacken

X

X

Hästhagen tennisplan

X

X

Klåvnastens gård

X

X


Vårgårda - Hoberg - Ulvestorp - Klåvnasten

Eftermiddagstur

Mån, Ons

Lindbladskolan

16.13

Vårgårda station

X

Hoberg

X

Tegelbruket

X

Myren

X

Ulvestorp

X

Kullingsjö lantbruk

X

Rensvist Svalebacken

X

Frötorp

X

Hästhagen Tennisplan

X

Klåvnastens gård

X


Vårgårda - Hoberg - Ulvestorp - Klåvnasten

Eftermiddagstur

Tis, Tor, Fre

Fridhemskolan

15.38

Lindbladskolan

15.40

Vårgårda station

X

Hoberg

X

Tegelbruket

X

Myren

X

Ulvestorp

X

Kullingsjö lantbruk

X

Rensvist Svalebacken

X

Frötorp

X

Hästhagen Tennisplan

X

Klåvnastens gård

X



Råmossen - Lunnahult - Lena skola

Morgontur

Mån-Fre

Råmossen

07.05

Fotbollsplan Lenavallen

07.13

Lunnahult

07.15

Fotbollsplan

X

Stallet

X

Furulundsvägen

07.17

Lena skola

07.20


Lagmansholm - Bäne - Hol skola

Morgontur

Mån-Fre

Lagmansholm

07.25

*kör över järnväg och vänder


Remvägen

07.30

Mängsholm Ödegärdet

07.35

E20

X

Jonstorp lokalväg

07.40

Bäne torg lokalväg

07.45

Hol skola

07.55


Hol - Lagmansholm

Eftermiddagstur

Mån, Ons, Fre

Hol skola

12.10

Bäne torg

X

Jonstorp

X

Mängsholm

X

Remvägen

X

Lagmansholm

X


Lena - Råmossen

Eftermiddagstur

Mån-Fre

Lena skola

12.40

Fotbollsplan Lenavallen

X

Lunnahult

X

Fotbollsplan

X

Stallet

X

Furulundsvägen

X

Råmossen

X


Lena - Lunnahult - Råmossen

Eftermiddagstur

Mån-Fre

Lena skola

14.40

Fotbollsplan Lenavallen

X

Lunnahult

X

Fotbollsplan

X

Stallet

X

Furulundsvägen

X

Råmossen

X


Lindbladskolan - Fridhemskolan - Gongstorp

Eftermiddagstur

Mån-Fre

Lindbladskolan

13.55

Fridhemskolan

13.58

Gongstorp

X

Smedsgården

X

Jonstorp vid E20

X

Bäne Missionshus , vid E20

X

Bäne torg, vid E20

X


Hol - Bäne - Lagmansholm - Mängsholm - Vårgårda

Eftermiddagstur

Mån-Fre

Hols skola

14.20

Hallstorp

X

Hol Arentorp

X

Bäne

X

Jonstorp lokalväg

X

Lagmansholm

X

Mängsholm

X

Djupedalsgatan

X

Vårgårda station

X

Rialto

X

Degrabo Söderlyckan

X

Frötorp

X




Lilla Fotasjön - Kärtared - Horla - Hol skola

Morgontur

Mån-Fre

Nårunga Barnegården

X

Lilla Fotasjön (byte i Kärtared)

06.50

Flathult (byte i Kärtared)

X

Ljungås

X

Uddabo

06.55

Kamparås

06.59

Bögared

X

Orydsvägen

07.07

Kärtared

07.12

Horla Byväg

07.17

Nordhult antikaffär

07.21

Nordhult

X

Horla gamla skola

07.27

Finnatorp

X

Siene Skattegården

07.35

Hols skola

07.40


Bäne - Gongstorp - Fridhemskolan - Lindbladskolan

Morgontur

Mån-Fre

Bäne torg

07.45

Bäne Fridhem E20 från Asås

X

Bäne Missionshus

X

Jonstorp, vid E20

07.50

Gongstorp

X

Smedsgården

X

Doggy

X

Kvarnen

X

Preem

X

Vårgårda station

X

Fridhemskolan

08.05

Lindbladskolan

08.10


Nårunga - Kamparås

Eftermiddagstid

Mån-Fre

Nårunga skola

12.20

Lida damm

X

Tarabo

X

Flathult

X

Lilla Fotasjön

X

Uddabo

X

Laås

X

Kamparås

X


Vårgårda - Brunnlidsvägen

Eftermiddagstur

Mån-Fre

Lindbladskolan

14.00

Vårgårda station

X

Fridhemskolan

14.05

Stenatorp

X

Ormentorp

X

Eklanda

X

Gilleshult

X

Brunnlidsvägen

X


Nårunga - Kamparås

Eftermiddagstur

Mån-Fre

Nårunga skola

14.30

Lida damm

X

Tarabo

X

Flathult

X

Lilla Fotasjön

X

Uddabo

X

Laås

X

Kamparås

X


Vårgårda - Lilla Fotasjön

Eftermiddagstur

Mån, Ons

Tis, Tor, Fre

Lindbladskolan

16.15

15.40

Vårgårda station

16.20

15.45

Fridhemskolan

-

15.47

Preem

X

X

Kvarnen

X

X

Doggy

X

X

Gongstorp

X

X

Smedsgården

X

X

Jonstorp, vid E20

X

X

Bäne Missionshus, vid E20

X

X

Bäne torg, vid E20

X

X

Siene

X

X

Eklanda

X

X

Gilleshult

X

X

Brunnlidsvägen

X

X

Nårunga kyrka *

16.42

16.07

* anslutning med linje 584

X

X

Lida

X

X

Lilla Fotasjön

X

X



Stora Långared - Nårunga skola

Morgontur

Mån - Fre

Stora Långared

07.00

Årred Missionshus

X

Årred Östergården

X

Årred Mellomgården

X

Korsning Nedergården

X

Årred Grindbacken

X

Vaselidsvägen

07.09

Gabrielssons

X

Ljurhalla kvarn

X

Nårunga skola

ca 07.15


Lida - Nårunga skola

Morgontur

Mån - Fre

Lida damm

07.23

Lida


Sandbackenvägen Lida


Granet

07.28

Nårunga skola

07.30


Brunnlid - Stenatorp - Fridhemskolan - Lindbladskolan

Morgontur

Mån - Fre

Brunnlidsvägen

07.35

Gilleshult

X

Ormentorp

X

Stenatorp

07.50

Bänatorp

X

Vårgårda station

07.55

Lindbladskolan

08.00

Fridhemskolan

08.05


Nårunga skola-Korpås-Asklanda-Botillsbacken

Eftermiddagstur

Mån - Fre

Nårunga skola

12.20

Ljurhalla korsväg

X

Hjulsered

X

Kättlingabo

X

Korpås

X

Asklanda skola

Ca:12.40

Gabrielssons

X

Årred

X

Vaselid

X

Botillsbacken

X


Vårgårda - Stenatorp

Eftermiddagstur

Mån-Fre

Lindbladskolan

13.10

Fridhemskolan

13.15

Kvarnen

X

Tubbetorp

X

Gongstorp

X

Siene

X

Eklanda

X

Gilleshult

X

Ormentorp

X

Stenatorp

X


Nårunga - Gabrielssons

Eftermiddagstur

Mån - Fre

Nårunga skola

14.20

Ljurhalla korsväg

X

Årred

X

Vaselid

X

Gabrielssons

X

Korpås

X

Kättlingabo

X

Hjulsered

X




Sjölid - Skjutshagen - Ornunga - Asklanda skola

Morgontur

Mån - Fre

Botillsbacken

07.00

Sjölid

X

Spörsås

X Jämna veckor

Sjötorp

X

Algutsgärde

X

Sköttorp

X

Skog

X

Holtsäckra

X

Ornunga Kvarnen

07.21

Ornunga Stommen

X

Asklanda skola

07.25


Korpås - Hökared - Ljurhalla - Nårunga skola

Morgontur

Mån - Fre

Korpås

07.30

Ljur

X

Hjulsered

X

Hökared

07.35

Ljurhalla korsning

07.37

Nordgården

X

Heden

X

Nårunga skola

07.40

Fridhemskolan

08.05

Lindbladskolan

08.10

Vårgårda station

08.15



Landa - Kvinnestad - Asklanda skola (22 sittplatser)

Morgontur

Mån - Fre

Tormumdsgärde

07.00

Kvinnestad Stommen

X

Kvinnestad Smedsgården

X

Björkäng

X

Grutlanda

07.10

Ramnaklev

07.15

Bleke

X

Romnefall

X

Skjutfältet, korsning

X

Galstad

X

Asklanda by

07.20

Sällerhögsvägen

X

Asklanda kyrka

X

Asklanda skola

07.23


Ormentorp - Stenatorp - Fridhemskolan - Lindbladskolan

Morgontur

Mån - Fre

Ormentorp

07.40

Eklanda Rikastigen

07.43

Eklanda Västergården

X

Eklanda Brogården

X

Kvide

07.45

Stenatorp

X

Bänatorp Mellomgården

07.47

Bänatorp Österlyckan

X

Bänatorp Gård

X

Fridhemskolan

08.05

Lindbladskolan

08.10

Vårgårda station

08.15


Asklanda - Landa

Eftermiddagstur

Mån - Fre

Asklanda skola

12.30

Ornunga kvarn

X

Ornunga badplats

X

Sjötorp(Algutsgärde korsning)

X

Sjölid

X

Asklanda by

X

Bleke

X

Romnefall

X

Ramnaklev

X

Grutlanda

X

Stommen

X

Uddetorp

X

Kvinnestad

X

Landa

X


Asklanda - Landa

Eftermiddagstur

Mån - Fre

Asklanda skola

14.30

Ornunga kvarn

X

Ornunga badplats

X

Sjötorp(Algutsgärde korsning)

X

Sjölid

X

Asklanda by

X

Bleke

X

Romnefall

X

Ramnaklev

X

Grutlanda

X

Stommen

X

Uddetorp

X

Kvinnestad

X

Landa

X





Vårgårda - Eklanda - Siene - Marbogården - Hols skola

Morgontur

Mån-Fre

Degrabo Söderlyckan

07.05

Rialto

07.10

Vårgårda stn.

X

Djupedalsgatan Nedre

X

Bänatorp G:a Missionshus

X

Eklanda Venared

07.22

Eklanda Brogården

X

Siene Östergård

07.25

Hol Arentorp

07.33

Hol Östergården

X

Hallstorp

07.38

Hols skola

07.45


Hol - Horla - Siene - Vårgårda

Eftermiddagstur

Mån, Ons, Fre

Hol Skola

12.10

Marbogården

X

Hol Arentorp

X

Skogsliden

X

Nordhult

X

Horla Ga:skola

X

Finnatorp

X

Siene Hedeskvarn

X

Grönemad

X

Siene Östergården

X

Siene Västergården

X

Eklanda Venared

X

Djupedalsgatan

X

Vårgårda station

X

Rialto

X

Degrabo Söderlyckan

X

Frötorp

X


Vårgårda - Kvarnen

Eftermiddagstur

Mån-Fre

Lindbladskolan

13.55

Fridhemskolan

13.58

Preem

X

Vårgårda Herrgård

X

Kvarnen

X


Hol - Horla - Siene - Bänatorp Ga:Missionshuset

Eftermiddagstur

Mån-Fre

Hol Skola

14.25

Skogsliden

X

Nordhult

X

Horla G:a Skola

X

Finnatorp

X

Siene Hedeskvarn

X

Grönemad

X

Siene Östergård

X

Siene Västergård

X

Eklanda Venared

X

Bänatorp Ga:Missionshuset

X



Kontakt

Sara Röjd

Ansvarig för skolskjutsen

Kungsgatan 45, 447 80 Vårgårda

Sidinformation

Publicerad: 2023-12-03
Senast uppdaterad: 2023-12-03
Sidansvarig: Sara Röjd